שאלות ותשובות

עור יבש - DRY SKIN 

שומרים על ניקיונו, אך נמנעים מניקוי אגרסיבי! 

לעור פנים יבש תספיק רחיצה אחת או שתיים ביום כדי למנוע ייבוש נוסף שלו והסרת שומני העור הטבעיים המגנים עליו. מים חמים, סבון ומוצרי ניקוי המכילים אלכוהול או טאלק הם גורמים מייבשים, לכן יש להמעיט בשימוש בהם. 

את הניקוי היסודי של העור, הכולל הסרת האיפור והלכלוך שהצטברו במהלך היום, מומלץ לבצע לפני השינה. 

את הניקוי מומלץ לבצע באמצעות תחליב או תרחיץ ייעודי לעור יבש שאינו כולל אלכוהול שממיס את השומנים הטבעיים של העור, או חומרים מייבשים אחרים. 

מאחר ועור יבש נוטה לגלות במקרים רבים גם רגישות, חשוב להשתמש במקרים אלה בחומרי ניקוי וטיפוח עדינים ובדוקים לעור רגיש. 

לאחר הניקוי יש ללחח את העור בקרם לחות שיפחית את איבוד הנוזלים מהעור ולהזין אותו בקרם הזנה ייעודי ללילה. 

בבוקר מספיק לרענן את הפנים במעט מים ול"צייד" את העור בלחות ובהזנה שידרשו לו במשך היום, מבלי להותיר תחושת שמנוניות ובלי להפר את תחושת האיזון. 

 

מורחים בקביעות מוצרי לחות! 

עור יבש הוא עור שאיבד את האיזון הטבעי שלו ורמת הלחות שלו נמוכה. מטרת הטיפול היא לפיכך להחזיר לו את האיזון על ידי שמירה מתמדת על לחותו של העור.  

שימוש במוצרים הנכונים והיעילים יוכל לסייע לעור להפוך לחלק, רך ונעים למגע.  

אבל, כדי שהשימוש בהם יהיה אפקטיבי רצוי למרוח אותם לפחות פעמיים ביום. 

לא כל המוצרים זהים בהרכבם, ויש מצבי יובש שמגיבים טוב יותר למוצר אחד ולא לאחר. לעיתים, הטיפול צריך להשתנות מעונה לעונה. עור יבש יזדקק בדרך כלל לליחוח בתדירות גבוהה יותר במהלך החורף, כאשר האוויר הקר והיבש והרוחות מייבשים אותו יותר.  

ישנם גורמים רבים שיכולים להפוך עור רגיל לעור יבש, ביניהם שינוי תזונה, מזג אוויר קיצוני, בעיות רפואיות מסוימות ועוד. סיבה נפוצה להפיכת עור רגיל לעור יבש הוא הגיל: ככל שאנחנו מתבגרים, פוחתים ייצור השומן ותכולת המים של העור. התוצאה הינה עור לא מאוזן בעל מגע מחוספס, חוסר גמישות וחוסר ברק. שמירה מתמדת על לחותו של העור היא טיפול חשוב ביותר בעור יבש. שימוש במוצרי טיפוח המותאמים לעור יבש יחזירו לו את האיזון.  

דיאטה דלת שומן עלולה לשבש את האיזון הטבעי של הגוף ולמנוע מהגוף את חומצות השומן החיוניות לו לצורך העברת החמצן לתאים, כולל לתאי העור. מחסור בשומן בעור יכול לגרום גם להתייבשותו המואצת, לגרד, לאובדן ההגנה הטבעית שלו מפני פגעי הסביבה ומפני דלקות ולאובדן חיוניותו וגמישותו. יחד עם הקפדה על תזונה נכונה, חשובה שמירה מתמדת על לחותו של העור באמצעות שימוש במוצרי טיפוח המותאמים לעור יבש.  

עור יבש הוא עור לא מאוזן שחסרה לו הגנה שומנית טבעית. עובדה זו הופכת אותו לרגיש יותר ולפגיע יותר לתנאים חיצוניים, כגון: גורמים מעוררי אלרגיה, זיהום סביבתי, חיידקים ווירוסים. לכן, עור יבש שאינו זוכה לטיפול מתאים ולליחוח מתמיד, נוטה להגיב לגירויים באדמומיות ובגרוד.  

שמירה מתמדת על לחותו של העור היא טיפול חשוב ביותר בעור יבש.  

שימוש במוצרי טיפוח המותאמים לעור יבש יחזירו לו את האיזון, ויהפכו את העור לעור חלק, רך ונעים למגע.  

תנאי מזג אוויר קיצוניים (מזג אויר קר, רוח או חימום יתר) עלולים לגרום ליובש בעור, ולכן תופעת "היובש החורפי" נפוצה. אולם, גם בקיץ יש לשמור על העור, שכן חום וחשיפה לשמש גורמים לאידוי אינטנסיבי של מים מן העור וגורמים לו להתייבש.  

שמירה מתמדת על לחותו של העור היא טיפול חשוב ביותר בעור יבש.  

שימוש במוצרי טיפוח המותאמים לעור יבש יחזירו לו את האיזון, ויהפכו את העור לעור חלק, רך ונעים למגע.  

לעור פנים יבש מספיק ניקוי פעם / פעמיים ביום, כדי למנוע ייבוש נוסף והסרת שומני העור הטבעיים שמגנים עליו.  

בבוקר יש לרענן את עור הפנים במעט מים, לנקות עם תחליב ייעודי ול"צייד" את העור בלחות ובהזנה שידרשו לו במשך היום, בערב מומלץ לבצע לפני השינה את ניקוי הפנים היסודי יותר, שיכלול את הסרת האיפור והלכלוך שהצטברו במהלך היום על העור ורחצה של העור. 

את הניקוי מומלץ לבצע באמצעות תחליב ייעודי לעור יבש שאינו כולל בושם / אלכוהול שממיס את השומנים הטבעיים של העור, או חומרים מייבשים אחרים. את ליחוח העור מומלץ לבצע עם תחליב לחות המחזיר את האיזון לעור ומעניק לחות והגנה למשך 24 שעות, אינו שמנוני ואינו סותם נקבוביות.  

בניגוד לעור רגיל שהוא רך וחלק, עור יבש הינו מחוספס למגע, חסר גמישות וחסר ברק. 

הטעות הרווחת היא שאודם וקילוף העור שבין הגבות ובצידי האף מעידים על עור יבש. תופעה זו נובעת דווקא מהפרשת יתר של חלב מבלוטות שומן והיא מכונה סבוריאה. שימון נוסף של העור במקרים אלה רק יגרום להחרפת המצב.  

גורמים רבים אחראים לעור יבש :  

• עונות השנה 

• גיל 

• יובש ולחות בבית ובעבודה 

• ניקוי העור לעיתים קרובות מידי (מים חמים וסבון מסירים את שכבת ההגנה השומנית הטבעית של העור ופוגעים באיזון הטבעי שלו).  

• מחלות עור שונות כגון אטופיק דרמטיטיס ופסואירזיס.  

עור רגיש – Sensitive Skin 

מטפלים בו בעדינות, שומרים עליו מפני חומרים מזיקים ואלרגנים 

חומרי בישום וצבע מלאכותיים, מוצרי איפור, ניקיון וטיפוח עלולים להכיל חומרים מעוררי אלרגיה. חשים גירוי בעור? נסו להיזכר אם התחלתם להשתמש לאחרונה בסבון, אבקת כביסה, בושם, או מוצר איפור חדש. יתכן ואחד מהם הוא הגורם. 

במידה ולאחרונה החלפתם מוצרי טיפוח או מוצרי איפור, המוצרים החדשים יכולים להכיל חומרים שעלולים לגרום להפרת האיזון של העור שיתבטא בגירויים ורגישות יתר של העור. 

 

מגנים עליו מפני התייבשות 

השומן הטבעי של העור מגן עליו מפני פגעי הסביבה. כדי להחזיר את האיזון לעור רגיש ולמנוע את רגישות היתר, חשוב לשמור על שכבת ההגנה הטבעית שלו.  

ניקוי תכוף ואינטנסיבי מידי של עור הפנים, פילינג וגילוח ללא הגנה, עלולים לפגוע בהגנה הטבעית של העור ולהגביר את רגישותו. 

התבגרות, דיאטה דלת שומנים ומחסור בנוזלים, גורמים אף הם להתייבשות של העור וכתוצאה מכך לעלייה ברגישותו.  

לכן, כאמצעי מניעה ראשוני יש להקפיד על תזונה מאוזנת, הכוללת שומנים, על שתיית מים מספקת, על המניעות משהייה בתנאי מזג אויר קיצוניים ללא הגנה, על חשיפה מדודה לשמש ועל זהירות מחומרים מזיקים. 

 

מלחחים אותו 

חשוב מאוד ללחח את העור הרגיש באופן קבוע, כדי לשמור על שכבת ההגנה הטבעית שלו. 

 

מקפידים על שימוש במוצרים ייעודיים ובדוקים 

עור רגיש מחייב שימוש במוצרי ניקוי וטיפוח ייעודיים, העונים על ארבע דרישות בסיסיות: 

שלא יגרמו נזק – אסור שיכללו מרכיבים הידועים כאלרגנים וכן לא כמות גדולה של אלכוהול שתמיס את שכבת ההגנה הטבעית של העור. 

שירגיעו את העור – שיכילו חומרים עדינים וחומרים המרגיעים גירויים שכבר נוצרו בעור  

שישקמו את שכבת ההגנה הטבעית של העור – באמצעות ליחוח והזנה עדינים אך מספקים. 

שיעברו בדיקות מדעיות אמינות שמאשרות את התאמתם לעור רגיש – חפשו על גבי האריזה את האישור להתאמת המוצר לעור רגיש.  

לעור רגיש יש ככל הנראה בסיס גנטי (שכן הוא נפוץ יותר בקרב צפון אירופאים) והוא עלול להיגרם מרמה גבוהה בגוף של היסטמין (החומר המשתחרר בתגובות אלרגיות), או מהגנה לא מספקת של העור מפני גורמים סביבתיים, כגון במצב של עור דק מאוד או רמה נמוכה של הפיגמנט מלנין.  

על מנת לשמור על האיזון של עור רגיש, מומלץ להשתמש במוצרי טיפוח שנבדקו ואושרו לשימוש בעור רגיש.  

כן, עור רגיל יכול להפוך לעור רגיש בעקבות "מפגש טראומטי" עם גורמים סביבתיים, כגון דטרגנטים או חומרים כימיים אגרסיביים, כגון אלה שמשתמשים בהם לפילינג.  

על מנת לשמור על האיזון של עור רגיש, מומלץ להשתמש במוצרי טיפוח שנבדקו ואושרו לשימוש בעור רגיש.  

החשש שניסיון במוצר חדש ולא מוכר עלול "לעלות" בתגובה עורית מציקה או לא אסתטית הינו נפוץ מאוד. 

אמנם כל עור מגיב אחרת לחומרים שונים, אולם הדרך הבטוחה ביותר היא להתנסות רק במוצרים של חברות ידועות ומוכרות שעל גבי אריזתן מצוין בבירור שהם נבדקו ואושרו לשימוש על עור רגיש.  

עור שמן - Oily Skin 

מקפידים על ניקוי באמצעות מוצרים מותאמים 

לניקוי של עור שמן יש מספר יעדים שמטרתם להחזיר או לשמור על איזונו: 

ניקוי אפקטיבי, אשר יצליח להסיר שומן עודף המופרש מהעור וכן תאי עור מתים, שאריות לכלוך ואיפור הנוטים יותר להידבק לעור שמנוני. 

וויסות פעילות בלוטות החֵלֶב, כדי למנוע עודף הפרשת שומן. 

ספיחה של עודפי שומן וחומרי ניקוי אשר יקנו לעור מראה מאט ולא בוהק. 

חיטוי העור וכיווץ הנקבוביות המורחבות האופייניות לעור שמן – גם כיוון שהעור השמן פגיע לזיהומים ולדלקות וגם מטעמים אסתטיים.  

 

סופגים במהלך היום את עודפי השומן 

הסרת השומנים העודפים מהעור, גם במהלך היום, מסייעת למראה ומונעת עור מבריק שבעלי העור השמן כל כך סובלים ממנו. אולם חשוב מכך – ניקוי עודפי השומן מונע מחיידקי האקנה לשגשג על העור וליצור פצעונים. מומלץ לנקות את העור בעדינות ובמתינות וללחח בקרם לחות עדין ומותאם לעור שמן, כדי לא לגרות את העור לייצר עודפי שומנים כפיצוי על היובש. 

 

מכווצים את הנקבוביות המורחבות או מסתירים אותן 

אמנם אין דרך להעלים לתמיד את הנקבוביות המורחבות או למנוע את המשך הופעתן, אולם ניתן לכווץ אותן זמנית ולשפר את מראה העור, בעיקר באמצעות מוצרים המכילים אלכוהול.  

ניתן להשתמש בחומרי איפור לכיסוי הנקבוביות המורחבות, אולם חשוב להקפיד שיהיו אלה חומרים נון-קומדוגניים – שאינם גורמים לסתימת הבלוטות ולהופעת נקודות שחורות. 

 

נזהרים מהשמש 

השמש אינה מייבשת את העור משומן, להיפך – היא גורמת לבלוטות החֵלֶב לייצר יותר שומן. 

גם בעלי עור שמן חייבים להימנע מחשיפת יתר לשמש, אשר הוכחה כמסוכנת, ולהשתמש בקרם הגנה המתאים במיוחד לעור שמן. 

כן, גם עור שמן צריך הגנה ולחות! 

ייבוש העור מעודפי השומן אינו מספיק. גם העור השמן זקוק לתוספת לחות באופן קבוע. 

למה? גם עור שמן יכול לסבול מיובש כתוצאה מחוסר מים. בנוסף, ללא קרם לחות, בלוטות החֵלֶב ייצרו יותר שומן, ולכן מומלץ להשתמש לאחר הניקוי בקרם לחות נטול שומן.  

הראשים הלבנים אינם מוגלה. ראשים לבנים וראשים שחורים (קומדונים) הם, למעשה, אותה תופעה – סתימה של נקבוביות חלב.  

ההבדל בצבע נובע מכך שהסתימה השומנית מתחמצנת (ואז הראש משחיר) ולעיתים היא מכוסה על ידי תאי עור מתים שמונעים את התחמצנותה, והיא נשארת לבנה.